Concerte in tara

22 decembrie 2017

MAGNIFICENT CHRISTMAS

22 decembrie 2017, ora 19.00 Suceava, Sala Casei de Cultură a Sindicatelor

Dirijor: IULIAN RUSU
Soliști:
FELICIA FILIP, soprană
CRISTI MINCULESCU
Trupa: VALTER POPA și DORU BOROBEICĂ
Prezentatori: FLORENTINA OPRIȘ (de la postul tv. Kanal D) și LIVIU SORINEL

În program:

Pagini vocale și orchestrale de largă popularitate; Melodii din repertoriul Trupei “Iris”;
De la Strauss și Beethoven la…. “Naționala de rock”

20 decembrie 2017

MAGNIFICENT CHRISTMAS

20 decembrie 2017, ora 19.00 Pașcani, Sala Casei de Cultură a Sindicatelor

Dirijor: IULIAN RUSU
Soliști:
FELICIA FILIP, soprană
CRISTI MINCULESCU
Trupa: VALTER POPA și DORU BOROBEICĂ
Prezentatori: FLORENTINA OPRIȘ (de la postul tv. Kanal D) și LIVIU SORINEL

În program:

Pagini vocale și orchestrale de largă popularitate; Melodii din repertoriul Trupei “Iris”;
De la Strauss și Beethoven la…. “Naționala de rock”

18 decembrie 2017

CONCERT LECȚIE

Tema: Pagini orchestrale de largă popularitate

18 decembrie 2017, ora 10.00 Suceava, Sala Casei de Cultură a Sindicatelor

Dirijor: IULIAN RUSU
Prezentator: IOAN ȚURCANU

În program:

Lucrări de: G. Bizet, G. Rossini, A. Dvorak, J. Brahms, Constantin Dimitrescu, J. Strauss ș.a.

7 decembrie 2017

CONCERT EXTRAORDINAR TOAMNA SIMFONIC – ANIVERSAR

7 decembrie 2017, ora 19.00 Suceava, Sala Casei de Cultură a Sindicatelor

Dirijor: MARIUS HRISTESCU
Solist: TUDOR GHEORGHE

În program:

Muzica: Tudor Gheorghe și Marius Hristescu;
Aranjamente vocal-orchestrale: Marius Hristescu
Versuri: Tudor Gheorghe, Adrian Păunescu, George Topârceanu; texte de colinde populare

3 decembrie 2017

CONCERT DEDICAT ZILEI NATIONALE A ROMANIEI

3 decembrie 2017, ora 19.00 Suceava, Incinta Iulius Mall

Dirijor: MIRCEA HOLIARTOC
Solistă: MARIA JUNGA, mezzo-soprană

În program:

George Enescu – Rapsodia I
Tiberiu Olah – 
Intrarea la Alba Iulia – din muzica filmului “Mihai Viteazul”
George Grigoriu – 
Aria “Muzica” din opereta “Valurile Dunarii”
Grigoraș Dinicu – 
Hora staccato – orchestrația: P. Vladigherov
A. Lara – 
Canțoneta “Granada”
L. Delibes – 
Mazurca din baletul “Coppelia”
C. A. Bixio – 
Canțoneta “Mamma”
G. Gimenez – 
Intermedio din zarzuela “La boda de Luis Alonso”
Q. Mendoza – 
Canțoneta “Cielito lindo”
M. Penello – 
El gato montes (Pisica de munte), paso doble
Fr. Suppe – 
Uvertura operetei “Dama de pică”
E. de Curtis – 
Canțoneta “Non ti scordar di me”
A. Haciaturian – 
Vals din Suita “Mascarada” (Balul mascat)
E. de Curtis – 
Canțoneta “Torna a Surriento”
J. Strauss – 
Polca “Sub tunete și fulgere”
L. Denza – 
Canțoneta “Funiculi Funicula”
G. Bizet – 
Farandola din Suita “Arleziana”
*** – 
Colinde
Jz. Strauss – 
Polca “Fără griji” (Ohne Sorgen)

2 decembrie 2017

CONCERT DEDICAT ZILEI NATIONALE A ROMANIEI

2 decembrie 2017, ora 17:00 Săveni, Sala Casei de Cultura 

Dirijor: MIRCEA HOLIARTOC
Solistă: MARIA JUNGA, mezzo-soprană

În program:

George Enescu – Rapsodia I
Tiberiu Olah – 
Intrarea la Alba Iulia – din muzica filmului “Mihai Viteazul”
George Grigoriu – 
Aria “Muzica” din opereta “Valurile Dunarii”
Grigoraș Dinicu – 
Hora staccato – orchestrația: P. Vladigherov
A. Lara – 
Canțoneta “Granada”
L. Delibes – 
Mazurca din baletul “Coppelia”
C. A. Bixio – 
Canțoneta “Mamma”
G. Gimenez – 
Intermedio din zarzuela “La boda de Luis Alonso”
Q. Mendoza – 
Canțoneta “Cielito lindo”
M. Penello – 
El gato montes (Pisica de munte), paso doble
Fr. Suppe – 
Uvertura operetei “Dama de pică”
E. de Curtis – 
Canțoneta “Non ti scordar di me”
A. Haciaturian – 
Vals din Suita “Mascarada” (Balul mascat)
E. de Curtis – 
Canțoneta “Torna a Surriento”
J. Strauss – 
Polca “Sub tunete și fulgere”
L. Denza – 
Canțoneta “Funiculi Funicula”
G. Bizet – 
Farandola din Suita “Arleziana”
*** – 
Colinde
Jz. Strauss – 
Polca “Fără griji” (Ohne Sorgen)

 

13 iunie 2017

CONCERT PROMOȚIONAL
ELEVI AI COLEGIULUI NAȚIONAL DE ARTĂ “CIPRIAN PORUMBESCU” SUCEAVA

13 iunie 2017, ora 18:30 Suceava, Sala Casei de Cultură a Sindicatelor

Dirijor: DANIEL MANASI
Soliști: Dumitru Vlăduț MOISII, corn
Ștefan LUPU, chitară
Mădălina TOMESCU, oboi
Oana BUNDUC, vioară
Ionel Ștefan, clarinet
Rareș Mihail ATOMEI, trompetă

În program:

R. Strauss: Concertul pentru corn și orchestră nr. 1, în mi b major (p. 1)
F. Carulli: Concertul pentru chitară și orchestră în mi minor, op. 140 (p. 1)
A. Marcello: Concertul pentru oboi și orchestră în do minor (p. 2 și 3)
E. Lalo: Simfonia spaniolă pentru vioară și orchestră (p. 1)
S. Mercadante: Concertul pentru flaut și orchestră în mi minor (p. 1)
B. Crusell: Concertul pentru clarinet și orchestră nr. 1, în mi major (p. 1)
O. Böhme:
Concertul pentru trompetă și orchestră în fa minor (p. 1)

10 iunie 2017

MUZICĂ LATINO

10 iunie 2017, ora 19:00 Suceava, Iulius Mall

Dirijor: RAMIRO ARISTA (Argentina)

În program:

Astor Piazzolla: Serie de Tangos para orquesta (Tres movimientos tanquisticos)
Astor Piazzolla: Fuga y misterio (varianta pentru oechestră simfonică)
Astor Piazzolla: Tango del angel
Astor Piazzolla: Libertango
Arturo Márquez: Conga del fuego nuevo
Anonim popular: Paras de Tinta/aranjament orchestral: A. Gervasoni
Joseíto Fernández: 
Guantanamera/aranjament orchestral: A. Carrasco
Anonim popular:  Suite de Sones (huapangos, huastecos y jalisciences)/aranjament orchestral: V. Salado & E. Giovanni
Simón Díaz: 
Caballo viejo/aranjament orchestral: A. Carrasco
Domingo Bethancourt: 
Ferrocarril de los Altos
Paco Pérez: Luna de Xelajú
Anonim popular: La Bamba/aranjament orchestral: Fritz Romero
Lucho BermúdezColombia Tierra Querida/aranjament orchestral: R. Gomez

9 aprilie 2017

CONCERT PASCAL

9 aprilie 2017, ora 19:00 Suceava, Incinta Iulius Mall

Dirijor: TIBERIU OPREA

Solişti: MEDIANA VLAD, soprană
MARIA JINGA, mezzo-soprană

În program:

Pietro Mascagni – Opera “Cavalleria rusticana” – Intermezzo
César Franck – Panis Angelicus
Wolfgang Amadeus Mozart – Laudate Dominum
Jean Sibelius – Suita “Karelia” – Intermezzo
William Gomez – Ave Maria
Andrew Lloyd Webber – Pie Jesu
Richard Wagner – Opera “Lohengrin” – Preludiul la actul III
*** – Pieta Signore
Wolfgang Amadeus Mozart – Opera “Nunta lui Figaro” – Sull’aria
Camille Saint-Saëns – Samson si Dalila – Mon Coeur s’ouvre a ta voix
Georges Bizet – Suita Carmen nr. 1 – Introducere și Aragoneză
Georges Bizet – Opera “Carmen” – Aria lui Carmen: Habanera
Jules Massenet – Suita de balet “Le Cid” – Castillane, Aubade, Aragonaise
Jules Massenet – Don Cesar de Bazan – Sevillana
Jules Massenet – Suita de balet “Le Cid” – Madrilene
Léo Debiles – Opera “Lakme” – Duetul florilor
Jules Massenet – Suita de balet “Le Cid” – Navarraise

Bis:
Jacques Offenbach – Opera “Povestirile lui Hoffmann” – Barcarola

8 aprilie 2017

CONCERT PASCAL

8 aprilie 2017, ora 18:30 Rădăuți, Sala Casei de Cultura

Dirijor: TIBERIU OPREA

Solişti: MEDIANA VLAD, soprană
MARIA JINGA, mezzo-soprană

În program:

Pietro Mascagni – Opera “Cavalleria rusticana” – Intermezzo
César Franck – Panis Angelicus
Wolfgang Amadeus Mozart – Laudate Dominum
Jean Sibelius – Suita “Karelia” – Intermezzo
William Gomez – Ave Maria
Andrew Lloyd Webber – Pie Jesu
Richard Wagner – Opera “Lohengrin” – Preludiul la actul III
*** – Pieta Signore
Wolfgang Amadeus Mozart – Opera “Nunta lui Figaro” – Sull’aria
Camille Saint-Saëns – Samson si Dalila – Mon Coeur s’ouvre a ta voix
Georges Bizet – Suita Carmen nr. 1 – Introducere și Aragoneză
Georges Bizet – Opera “Carmen” – Aria lui Carmen: Habanera
Jules Massenet – Suita de balet “Le Cid” – Castillane, Aubade, Aragonaise
Jules Massenet – Don Cesar de Bazan – Sevillana
Jules Massenet – Suita de balet “Le Cid” – Madrilene
Léo Debiles – Opera “Lakme” – Duetul florilor
Jules Massenet – Suita de balet “Le Cid” – Navarraise

Bis:
Jacques Offenbach – Opera “Povestirile lui Hoffmann” – Barcarola

Pages:12345678»
Galerii FOTO
Galerii VIDEO

Filarmonica Botosani - Toate drepturile rezervate!