Concerte in tara

17 mai 2016

CONCERT PROMOTIONAL
ELEVI AI COLEGIULUI NATIONAL “G. PORUMBESCU” SUCEAVA

17 mai 2016, ora 18:30 Suceava, Sala Casei de Cultura a Sindicatelor

Dirijor: IULIAN RUSU
Solisti: Oana Andreea BUNDUC, vioară
Dumitru Vlăduţ MOISII, corn
Robert Marian SUMANARIU, trompetă
Diana Maricica ILIUŢ, oboi
Iulian MIRON, clarinet
Daria TOFANESCU, flaut

In program:
H. Wieniawski  Poloneza briliantă pentru vioară şi orchestră op. 21, în la major
W. A. Mozart
– Concertul pentru corn orchestră nr. 2, în mi bemol major (partea I)
Al. Arutiunian
 Concertul pentru trompetă Şi orchestră
J. Haydn
 Concertul pentru oboi Şi orchestră în do major (p. I)
C. M. von Weber
 Concertul pentru clarinet şi orchestră nr. 2, în mi bemol major (p. I)
Fr. Doppler
 Fantezie pastorală ungară pentru flaut Şi orchestră

12 mai 2016

CONCERTUL ORCHESTREI DE SUFLATORI

12 mai 2016, ora 18:30 Suceava, Sala Casei de Cultura a Sindicatelor

Dirijor: IULIAN RUSU

In program:
P. Dukas – Fanfare
Q. Esquembre – La Entrada
J. Osterreicher – Favoritner Polka
P. Avveduto – 
Tropicana
D. Claudio  – 
Mein Frankenland
L. Araque – 
Opera Flamenca
A. Polanik  – 
Ein Schoner Tag
F. Cardopoli – 
Scherzo
A. Vezzoli – Balla con la Banda
P. Marquina – 
Espana Cani
J. Schrammel – Wien bleibt Wien
I. Ivanovici – 
Valurile Dunării
Al. Hayes – Las Flores
J. Brahms – Dans ungar nr. 5
G. Horsia-I. Croitoru – 
Hora mare
I. Croitoru – Hora şi Bătuta moldovenească
I. Croitoru – Hora moldovenească şi Bătuta
C. Platon – 
Dans moldovenesc

7 mai 2016


13149864_1016972845024067_753795672_n

CONCERT PASCAL

7 mai 2016, ora 19:00 Suceava, Iulius Mall

Dirijor: TIBERIU OPREA
Solisti: MEDIANA VLAD, soprana

In program:

A. Dvorak: Dans slav nr. 8
L. Bernstein: „I feel pretty”, arie din „West Side Story” (solo soprană)
Ch. Gounod: Vals din Marea scenă de balet din opera „Faust”
P. Mascagni: Intermezzo din opera „Cavalleria rusticana”
W. A. Mozart: Alleluia din „Exsultate, Jubilate” (solo soprană)
P. I. Ceaikovski: Valsul florilor din baletul „Spărgătorul de nuci”
Ch. Gounod: Valsul Julietei din opera „Romeo şi Julieta” (solo soprană)
P. I. Ceaikovski: Dans napolitan din baletul „Lacul lebedelor”
L. Delibes: Mazurca din baletul „Coppelia”
J. Strauss: Valsul „Voci de primăvară” (solo soprană)
Fr. Suppe: Uvertura operetei „Cavaleria uşoară”

24 martie 2016

CONCERT SIMFONIC

24 martie 2016, ora 18:30 Suceava, Sala Casei de Cultura a Sindicatelor

Dirijor: LIVIU CONDRIUC
Solisti: DAN ALEXANDRU ARHIRE, chitara
In program:
Constantin Silvestri – Jocuri populare romanesti din Transilvania – bihorene
J. Rodrigo – Concierto de Aranjuez – pentru chitara si orchestra
J. Haydn – Simfonia nr. 45, in fa diez minor – “Despartirea”

8 martie 2016

concertul primaveriiCONCERTUL PRIMAVERII

8 martie 2016, ora 17:00 Vaslui, Sala Casei de Cultura a Sindicatelor

Dirijor: DANIEL MANASE
Solisti: IANNA NOVAC
VLAD MIRITA

GABRIEL COTABITA
In program:
Lucrari simfonice de larga popularitate
Cantonete, muzica pop, etno din repertoriul national si international

6 martie 2016

concertul primaveriiCONCERTUL PRIMAVERII

6 martie 2016, ora 19:00 Suceava, Sala Casei de Cultura a Sindicatelor

Dirijor: DANIEL MANASE
Solisti: IANNA NOVAC
VLAD MIRITA

GABRIEL COTABITA
In program:
Lucrari simfonice de larga popularitate
Cantonete, muzica pop, etno din repertoriul national si international

5 martie 2016

concertul primaveriiCONCERTUL PRIMAVERII

5 martie 2016, ora 17:30 Pascani, Sala Casei de Cultura a Sindicatelor

Dirijor: DANIEL MANASE
Solisti: IANNA NOVAC
VLAD MIRITA

GABRIEL COTABITA
In program:
Lucrari simfonice de larga popularitate
Cantonete, muzica pop, etno din repertoriul national si international

25 februarie 2016

CONCERT SIMFONIC

25 februarie 2016, ora 18:30 Suceava, Sala Casei de Cultura a Sindicatelor

Dirijor: VLAD AGACHI
Solisti: FLORIN IONESCU-GALATI, vioara
In program:
L. van Beethoven– Uvertura “Egmont”
H. Wieniawski – Concertul pentru vioara si orchestra nr. 2, in re minor
F. Mendelssohn-Bartholdy – Simfonia a IV-a, in la minor – “Italiana”

4 februarie 2016

SEARA DE OPERA

4 februarie 2016, ora 18:30 Suceava, Sala Casei de Cultura a Sindicatelor

Dirijor: GHEORGHE COSTIN
Solisti: VERONICA ANUSCA, soprana
In program:
W. A. Mozart – Uvertura operei “Don Giovanni”
W. A. Mozart – Opera “Don Giovanni”, aria Donnei Anna (Crudelle?… No mi dir)
G. Rossini– Uvertura operei “Cotofana hoata”
G. Donizetti – Opera “Lucia di Lammermoor”, cavatina Luciei (Regnava nel silenzio)
G. Verdi – Uvertura operei “Nabuco”
O. Nicolai – Uvertura operei “Nevestele vesele din Windsor”
G. Puccini – Opera “Gianni Schicchi”, aria Laurettei (O, mio babbino caro)
P. Mascagni – Intermezzo din opera “Cavalleria rusticana”
V. Bellini – Opera “Montecchi si Capuletti”, aria Julietei (Eccomi… Oh, quante volte)
J. Strauss – Uvertura operetei “Liliacul”
Fr. Lehar – Opereta “Giuditta”, aria Giudittei (Meine Lippen, sie Kussen so Heiss)
Fr. Suppe – Uvertura operetei “Cavaleria usoara”

21 ianuarie 2016, Suceava

CONCERT SIMFONIC

22 ianuarie 2016, ora 18:30 Suceava, Sala Casei de Cultura a Sindicatelor

Dirijor: Ramiro Artista (Argentina)
In program:
Manuel Falla – Suitele nr. 1 si nr. 2 din muzica baletului ”Tricornul”
Manuel Falla – El gato montes (Pisica salbatica), passo doble
Manuel Lillo – Plaza de las Ventas (Piata coemrciala), passo doble
Jose Padilla – El relicario (Relicvariu), passo doble
Astor Piazzolla – Fuga e mysterio
Astor Piazzolla – Calambre (Crampa)
Astor Piazzolla – Adios Nonino (Ramas bun, bunicule)
Astor Piazzolla – Tes minuts con la realidad
Astor Piazzolla – Melodia en la
Astor Piazzolla – Tango del angel
Astor Piazzolla – Libertango

Galerii FOTO
Galerii VIDEO

Filarmonica Botosani - Toate drepturile rezervate!